„O, choroba! Jak wspierać pracownika żyjącego z chorobą przewlekłą?”
Z tego odcinka dowiecie się:
- czym się wyróżnia choroba przewlekła
- z czym się wiąże funkcjonowanie z taką chorobą
- jak nie definiować pracownika przez pryzmat choroby
- z czym zmaga się osoba chorująca przewlekle i jednocześnie aktywna zawodowo
- czego potrzebuje, żeby dobrze funkcjonować w pracy
- o co może zadbać pracodawca i przełożony, jak wspierać pracownika z chorobą przewlekłą
- jak nie przesadzić z pomaganiem
Moją gościnią jest Joanna Dronka-Skrzypczak, terapeutka somatyki i somatopsychologii, edukatorka zdrowia. Joasia współpracuje z centrum zdrowia psychicznego, prowadzi też swoich klientów. Prowadzi spotkania indywidualne i grupowe, a w ramach edukacji zdrowia prowadzi też kanał na Youtubie „O, choroba!”.
Zapraszam do słuchania 🙂
Choroba przewlekła to choroba, która trwa długotrwale i charakteryzuje się powolnym ale ciągłym rozwojem (WHO). To choroba, która jest z osobą na długi czas (na stałe), zwykle towarzyszą jej okresy zaostrzeń, remisji. Z chorobami przewlekłymi mierzy się mnóstwo osób. 52% Polaków ma długotrwałe problemy zdrowotne.
Z czym zmaga się osoba chorująca przewlekle i jednocześnie aktywna zawodowo? Co jest najtrudniejsze w łączeniu tych obszarów? Czego potrzebuje osoba chorująca przewlekle, żeby dobrze funkcjonować w pracy? Jak wspierać pracownika chorującego przewlekle?
Osoba, która żyje z chorobą przewlekłą musi siłą rzeczy więcej czasu niż osoba zdrowa poświęcić swojemu zdrowiu, więcej uważności. To zdrowie może częściej mocniej wpływać na jej życie w obszarach pracy, rodziny.
Energia, czas i pieniądze – jeśli ktoś choruje przewlekle tych zasobów zużywa więcej. Z tym wiąże się zmęczenie – takim punktem wspólnym dla wielu chorób jest to, ze takie osoby częściej i mocniej doświadczają zmęczenia fizycznego i psychicznego.
Trudno dostosować otoczenie do indywidualnych potrzeb osoby z chorobą przewlekłą. To jest wyzwanie szczególnie na początku choroby. Warto na pewno dać trochę czasu pracownikowi, który właśnie dowiedział się o chorobie przewlekłej. Czasu na ustabilizowanie funkcjonowania, przeorganizowanie się. Ten początkowy okres może się wiązać z większą absencją, spadkiem wydajności, ale to się stabilizuje.
Najważniejsze jest, żeby stwarzać w pracy środowisko bezpieczne psychologicznie. Nie reagować tylko kryzysowo, ale przede wszystkim dbać o bezpieczną atmosferę, otwartość na przyjęcie osoby z chorobą, dopasowanie do niej choćby minimalnie pracy.
Podcastu możesz wysłuchać na platformach typu Spotify i YouTube (i wielu innych).
Zapraszam do subskrybowania podcastu!